
Să lămurim de la început un aspect oarecum controversat: iluminatul salonului este elementul cu cel mai mare randament din orice amenajare, dar și cel mai subapreciat. Indiferent dacă este vorba despre iluminatul unui salon de coafură sau al unui salon de înfrumusețare, observăm acest lucru în mod constant la Fresha, unde avem peste 130.000 de saloane pe platforma noastră. Proprietarii cheltuiesc sume considerabile pe scaune, oglinzi și tâmplărie, apoi alocă bugetul pentru neoane suspendate care, pe nesimțite, îi costă salonul rezervări reale.
Culoarea arată altfel acasă. Fotografia iese plată. Camera dă impresia de ieftinătate, în ciuda restului designului.
Acest ghid reprezintă referința tehnică. Patru straturi de iluminat și rolul fiecăruia. Patru specificații importante (CRI, temperatura de culoare, lumeni, unghiul fasciculului). Un tabel de referință structurat pe zone de servicii. Greșelile care se acumulează pe nesimțite de-a lungul recenziilor și al rezervărilor repetate. Și intervalele de preț în dolari pe care să le iei în considerare la întocmirea bugetului. Conceput pentru proprietarii care stabilesc specificațiile pentru amenajarea unui spațiu, pentru designerii care întocmesc briefuri și pentru stiliștii care elaborează argumentația economică în favoarea unui upgrade.
Nu este chiar atât de evident, dar cel mai prost loc în care să faci economii la amenajarea unui salon este iluminatul. Asta pentru că aproape orice alt element din buget poate fi ajustat în plus sau în minus, în funcție de poziționare și de buget, însă iluminatul nu poate fi modificat astfel. Credeți sau nu, o serie de rezultate comerciale depind direct de acesta. În primul rând, acuratețea culorilor este puternic influențată de iluminat, așa că acest lucru este valabil pentru orice, de la culoarea părului până la vopsirea sprâncenelor, oja de unghii și percepția nuanței tenului. Toate acestea depind de lumina de la scaunul tău. Iluminatul cu CRI 80 (standardul la corpurile de iluminat comerciale ieftine) face ca, la o oră după ce clientul pleacă, culoarea părului să pară greșită în oglinda din baia acestuia.
În al doilea rând, fiecare fotografie a unui client pe care un salon o atrage reprezintă fie marketing gratuit, fie anti-marketing, în funcție de iluminare. Saloanele cu iluminare puternică obțin conținut generat de utilizatori (UGC); saloanele cu iluminare slabă obțin fotografii de calitate inferioară, care, fără să se observe imediat, descurajează noile rezervări. În întreaga noastră rețea de parteneri Fresha, atmosfera și calitatea vizuală apar în mod constant în recenziile pozitive ale saloanelor cu cele mai bune evaluări, iar contul de Instagram al unei prietene aduce acum la fel de multe conversii ca și marketingul propriu al salonului. În al treilea rând, iluminatul slab face ca textul să fie greu de citit, indiferent de restul designului. Un salon cu tâmplărie de 50.000 de dolari și iluminat de 2.000 de dolari va părea mai puțin exclusivist decât un salon cu tâmplărie de 25.000 de dolari și iluminat de 8.000 de dolari.
Mona de la Base & Boon, Diriyah, ne-a explicat cât de importantă este iluminarea ambientală atunci când se creează atmosfera unui salon:
Desigur, iluminatul salonului nu se rezumă la o singură decizie. Am reușit să reducem totul la patru decizii, cu indicații care îți spun clar dacă fiecare strat funcționează cu adevărat.
Acesta este cel mai important nivel de iluminat, deoarece este lumina sub care echipa ta lucrează efectiv la scaunele de coafat, la posturile de manichiură, la barurile pentru sprâncene și în zonele de servicii.
În general, pentru saloane, iluminatul de lucru ar trebui să includă:
Un salon poate părea luminos în ansamblu, dar poate avea totuși posturi de lucru slab iluminate, motiv pentru care acest nivel de iluminat este atât de important.
Iluminatul ambiental este lumina generală din încăpere. Aceasta influențează mai degrabă atmosfera și vibrația salonului decât aspectul său funcțional.
În majoritatea saloanelor, iluminatul ambiental funcționează cel mai bine la o temperatură de culoare între 2700K și 3000K, deoarece creează o atmosferă caldă, primitoare și care scoate în evidență frumusețea. Iluminatul cu intensitate reglabilă este deosebit de potrivit, deoarece permite schimbarea naturală a atmosferei pe parcursul zilei.
Iluminatul de accentuare adaugă profunzime și împiedică salonul să pară plat din punct de vedere vizual. Acesta este tipul de iluminat folosit pentru pereții decorativi, vitrinele comerciale, rafturi, oglinzi, opere de artă sau zonele de accent din întregul salon. De obicei, un singur element de accent per zonă este suficient pentru ca spațiul să pară mai structurat și mai atent conceput.

Aici iluminatul devine parte integrantă a designului în sine, ceea ce reprezintă o provocare destul de plăcută; lustrele suspendate, corpurile de iluminat sculpturale, lămpile supradimensionate și aplicele de perete spectaculoase se încadrează toate în această categorie. Saloanele care vor avea cel mai puternic conținut pe Instagram în 2026 mizează mult mai mult pe iluminatul decorativ, în loc să ascundă complet fiecare corp de iluminat.
În cele din urmă, există patru specificații privind iluminatul la care proprietarii de saloane trebuie să fie cu adevărat atenți, deoarece acestea influențează în mod direct performanța salonului.

CRI măsoară cât de fidel redă iluminatul culorile în comparație cu lumina naturală de zi.
Dacă fișa tehnică nu menționează clar indicele CRI, acesta este, de obicei, un semnal de alarmă.
Acest parametru determină dacă lumina este percepută ca fiind caldă, neutră sau rece.
Dacă într-un salon se amestecă prea multe temperaturi de culoare, spațiul capătă adesea o senzație subtilă de „disconfort”, chiar și atunci când clienții nu pot explica de ce.
Luminii se măsoară în lumeni, iar saloanele au, de obicei, nevoie de o luminozitate mult mai mare la posturile de lucru decât magazinele de vânzare cu amănuntul sau birourile.
Ca punct de referință:
Unghiul fasciculului determină cât de larg se împrăștie lumina.
Sincer, multe dintre problemele de iluminat din saloane nu se datorează unor corpuri de iluminat necorespunzătoare. Este vorba despre probleme legate de unghiul fasciculului luminos. Chiar și o lampă de calitate superioară nu va funcționa corespunzător dacă este orientată greșit, a explicat și Mona:
Să nu spui că nu ne-am străduit din plin, pentru că tabelul de mai jos explică, practic, tot ce ține de tipul de iluminat de care ai nevoie în fiecare zonă de servicii. Acesta corelează fiecare zonă obișnuită de servicii dintr-un salon cu specificațiile pentru iluminatul de lucru, cu cele pentru iluminatul ambiental și cu un aspect special de luat în considerare – folosiți-l ca fișă tehnică pe care o înmânați antreprenorului sau designerului dumneavoastră.
| Zona de servicii | Iluminat pentru lucru | Iluminat ambiental | Aspect care necesită o atenție deosebită |
| Post de coafat | CRI 90+, 3500–4000K, 600–800 lumeni la nivelul feței | 3000K, cu intensitate reglabilă | Montat pe oglindă sau suspendat deasupra scaunului; evită spoturile directe deasupra capului |
| Post de colorare a părului | CRI peste 95, lumină de tip „lumină naturală” la 5000 K, peste 1.000 de lumeni difuzați | 3000K, cu intensitate reglabilă | Lumină echilibrată, similară luminii zilei, pentru o redare precisă a culorilor; clientul ar trebui să poată vedea culorile așa cum vor arăta în exterior |
| Postul de manichiură | CRI 90+, 4000 K, 700–1.000 lumeni la nivelul suprafeței | 3000K, cu posibilitate de reglare a intensității luminoase | Lampă de lucru înclinată pentru a evita umbrirea unghiei; ia în considerare iluminatul integrat al biroului |
| Fotoliu pentru pedichiură | CRI 80+, 3000K, 400–600 lumeni la nivelul spațiului pentru picioare | Lumină caldă de 2.700 K, cu intensitate reglabilă | Mai discret decât stațiile de manichiură; atmosferă specifică unui spa; lumina ambientală caldă este stratul dominant |
| Zonă pentru sprâncene și gene | CRI 95+, 5000K, peste 1.000 de lumeni direcționați | 3000K, cu intensitate reglabilă | Lampă de lucru cu intensitate adecvată pentru sterilizare; lumină puternică, echilibrată ca lumina zilei; pentru o mai bună claritate, ia în considerare o lampă de tip inel |
| Recepție / zonă de așteptare | CRI 80+ acceptabil, 2700K, atmosferic | 2700–3000K, cu posibilitate de reglare a intensității luminoase | O atmosferă caldă, relaxată; un singur pendul decorativ este elementul-vedetă |
| Perete de prezentare pentru vânzare cu amănuntul | CRI 90+ pentru iluminat de accentuare, 3.000 K, fascicul modelat pentru evidențierea produsului | 3000K, cu intensitate reglabilă | Fascicul asimetric pentru a ilumina produsul fără a crea efecte de orbire; iluminat dinspre partea din față a raftului |
| Cameră pentru servicii de înfrumusețare (tratament facial/spa) | CRI 90+ cu intensitate reglabilă, 3000K pentru serviciile de tratament, 2200K pentru fazele de relaxare | 2200–2700K, cu intensitate reglabilă complet | Două ambianțe luminoase distincte: una puternică, pentru efectuarea serviciilor, și alta foarte caldă și discretă, pentru relaxare |
Iluminat de lucru cu CRI de cel puțin 90 la fiecare post de lucru, iluminat ambiental cald de 3000K pe tavan, circuite cu intensitate reglabilă în toate spațiile, iluminat de accentuare într-un punct focal per zonă și corpuri de iluminat decorative care reflectă intenția de design. Bugetul pentru iluminat ar trebui să reprezinte între 10% și 15% din cheltuielile totale de amenajare. Dacă scazi sub 10%, aproape întotdeauna pierderile din rezervările neefectuate depășesc valoarea economiilor realizate.
CRI de 90 sau mai mare la fiecare post de lucru – condiție esențială, fără excepție. CRI de 95 sau mai mare la posturile de vopsire a părului și la cele de vopsire a sprâncenelor, unde acuratețea culorilor este esențială pentru rezultatul serviciului. Un CRI de 80 (valoarea standard la corpurile de iluminat comerciale ieftine) este acceptabil doar în zonele de așteptare, la posturile de pedichiură și pentru iluminatul ambiental de tavan, adică acolo unde activitatea propriu-zisă nu se desfășoară sub lumina respectivă.
3000K pentru iluminatul ambiental de plafon. Între 3500 și 4000K pentru iluminatul de lucru la majoritatea posturilor de coafat. Lumină de zi de 5000K, în special la posturile de colorare a părului, unde clienta trebuie să vadă culoarea așa cum va arăta în exterior. Menține întregul salon în una sau două game de temperatură de culoare, pentru a evita senzația deranjantă creată de lumina mixtă.
Posturi de manichiură: între 700 și 1.000 de lumeni la nivelul suprafeței de lucru. Posturi de coafat: 600–800 de lumeni la înălțimea feței. Posturi de colorare a părului: cel puțin 1.000 de lumeni, cu lumină difuză, pentru a evita umbrele dure. Iluminat ambiental general: între 300 și 500 de lumeni pe metru pătrat. Zonele de recepție și de așteptare: iluminat discret, cu atmosferă plăcută, reglabil, fără un anumit nivel de lumeni stabilit, ci doar atât cât să fie confortabil.
Nivel bugetar: între 1.000 $ și 3.000 $ în total pentru un salon mic. Gama medie: între 3.000 $ și 8.000 $ pentru un salon de 1.000 de picioare pătrați. Nivel premium: între 8.000 $ și 25.000 $ sau chiar mai mult pentru un salon de lux, cu corpuri de iluminat personalizate. Ca procent din costul total al amenajării, iluminatul ar trebui să reprezinte între 10% și 15%. A aloca mai puțin de 10% este cea mai frecventă economie falsă în designul unui salon.

Iluminatul este elementul cu cel mai mare randament al investiției în amenajarea oricărui salon. Dacă reușiți să stăpâniți cele patru straturi și cele patru specificații și dacă construiți conform planului zonei de servicii, aproape orice altă decizie de design va începe să funcționeze mai eficient decât ar face-o pe cont propriu. Dacă sari peste acest aspect, niciun buget alocat mobilierului nu va putea compensa rezultatul.
Pentru a afla principiile, greșelile, nivelurile de buget și planul în 5 pași care pun acest ghid de iluminat în context, consultă ghidul complet de design pentru saloane
Cele mai bune saloane fac ca iluminatul să pară impecabil, chiar și atunci când sistemul în sine este foarte complex și tehnic în spatele scenei.
👉 Dacă plănuiești amenajarea unui salon sau modernizarea spațiului pe care îl ai deja, Fresha oferă afacerilor din domeniul înfrumusețării și wellness-ului instrumentele necesare pentru a funcționa mai inteligent, a crește mai rapid și a crea experiențe remarcabile pentru clienți încă din prima zi. Descoperă Fresha pentru afaceri chiar astăzi.

până la Iasmina Ionescu data de 28 iulie 2026
Potrivit Grand View Research, piața globală a extensiilor de gene a fost evaluată la 1,61 miliarde de dolari în 2022 și se estimează că va ajunge la 3,09 miliarde de dolari până în 2030, înregistrând o rată anuală compusă de creștere de 8,6%. Laminarea sprâncenelor, care acum cinci ani abia dacă era un serviciu cunoscut, are acum liste de așteptare în marile orașe din SUA. Cererea nu a fost niciodată mai mare, așa că, dacă înveți să stabilești prețurile în mod corespunzător, te pregătești pentru succes.

până la Iasmina Ionescu data de 20 iulie 2026
Hai să vorbim despre unul dintre cei mai siguri factori de creștere a veniturilor în domeniul serviciilor de coafură – tratamentele cu keratină. Argumentul economic este foarte simplu: un serviciu de keratină durează între două și trei ore, iar datele noastre de la Fresha arată că aceste servicii costă, de obicei, între 150 și 600 de dolari, în funcție de lungimea părului și de piața ta (referințele de preț provin din Fresha și din sondajul anual privind prețurile realizat de Salon Today). Compară asta cu o coafare standard, care costă între 45 $ și 65 $.

până la Iasmina Ionescu data de 3 iulie 2026
