Fresha
  • Salon
    Herenkapper
    Nagels
    Spa en sauna
    Medische spa
    Massagesalon
    Fitness en revalidatie
    Fysiotherapie
    Gezondheidspraktijk
    Tatoeage en piercing
    Huisdierenverzorging
    Zonnestudio
  • Planning
    Verkooppunt (POS)
    Betalingen
    Kapitaal
    AI-receptionist
    Fresha Connect
    Onlinereputatie
    Website

    Meer dan 25 miljoen klanten die willen boeken

    Bekijk alle functies
  • Kosten
Website
Meld je aan
Meld je aan

Het goed doen: verlichting voor kappers- en schoonheidssalons

IMG_7722.jpg
Iasmina Ionescu

Laatst bijgewerkt op 7 oktober 2026

Gepubliceerd op 10 mei 2026

Laten we meteen een enigszins controversieel punt uit de weg ruimen: salonverlichting levert bij elke inrichting het hoogste rendement op, maar wordt tegelijkertijd het meest onderschat. Of het nu gaat over de verlichting in een kapsalon of in een schoonheidssalon, bij Fresha zien we dit voortdurend, met meer dan 130.000 salons op onze marktplaats. Eigenaren geven veel geld uit aan stoelen, spiegels en maatwerkmeubilair, maar bezuinigen vervolgens op tl-verlichting aan het plafond. Die keuze kost de salon stilletjes aan daadwerkelijke reserveringen. 

De kleur ziet er thuis anders uit. De foto ziet er vlak uit. Ondanks de rest van het ontwerp oogt de ruimte goedkoop.

Deze gids dient als technisch naslagwerk. Vier verlichtingslagen en wat elke laag doet. Vier belangrijke specificaties (CRI, kleurtemperatuur, lumen, stralingshoek). Een referentietabel per servicegedeelte. De fouten die zich stilletjes opstapelen in beoordelingen en herboekingen. En de prijsklassen in dollars waarmee je kunt budgetteren. Geschreven voor eigenaren die een inrichting specificeren, ontwerpers die briefings opstellen en stylisten die de businesscase voor een upgrade maken.

1. Waarom de verlichting in kapsalons het meest wordt onderschat 

Het is echt niet zo voor de hand liggend, maar bij de inrichting van een salon is de verlichting de slechtst mogelijke plek om op te besparen. Bijna elke andere kostenpost kan namelijk omhoog of omlaag worden aangepast, afhankelijk van de positionering en het budget. Verlichting kan dat niet, want geloof het of niet, een aantal commerciële resultaten hangt er rechtstreeks van af. Ten eerste heeft verlichting een grote invloed op de kleurweergave, dus op alles van haarkleur tot het verven van wenkbrauwen, nagellak en de waarneming van de huidtint. Ze zijn allemaal afhankelijk van het licht bij je stoel. Verlichting met een CRI van 80 (de standaard bij goedkope commerciële armaturen) zorgt ervoor dat de haarkleur er een uur nadat de klant is vertrokken verkeerd uitziet in de badkamerspiegel. 

Ten tweede is elke foto van een klant die een salon krijgt, afhankelijk van de belichting ofwel gratis marketing ofwel anti-marketing. Salons met goede verlichting krijgen user-generated content (UGC); salons met slechte verlichting krijgen slechte foto's die stilletjes nieuwe boekingen tegenhouden. Binnen ons partnernetwerk bij Fresha komen sfeer en visuele kwaliteit steeds terug in de positieve recensies van de best beoordeelde salons. Bovendien levert het Instagram-account van een vriend nu net zoveel conversies op als de eigen marketing van de salon. Ten derde: slechte verlichting zorgt ervoor dat je niet goed kunt lezen, ongeacht de rest van de inrichting. Een salon met $ 50.000 aan timmerwerk en $ 2.000 aan verlichting zal minder premium aanvoelen dan een salon met $ 25.000 aan timmerwerk en $ 8.000 aan verlichting. 

Mona van Base & Boon in Diriyah legde ons uit hoe belangrijk sfeerverlichting is bij het creëren van de juiste salonatmosfeer: 

“Voor ons speelt verlichting een grote rol in de algehele ervaring van de klant. Het helpt de sfeer van de ruimte te bepalen en beïnvloedt hoe klanten zich tijdens hun bezoek voelen. 

We gebruiken sfeerverlichting om een omgeving te creëren die warm, comfortabel en gastvrij aanvoelt, zodat de ervaring van aankomst tot vertrek doordacht overkomt.”

2. De 4 verlichtingslagen en de 4 specificaties die er echt toe doen

Natuurlijk gaat de verlichting in een salon niet over één enkele keuze. We zijn erin geslaagd het terug te brengen tot vier beslissingen, met tips die je echt laten zien of elke laag daadwerkelijk werkt.

Werkverlichting

Dit is de belangrijkste verlichtingslaag, omdat dit het licht is waaronder je team daadwerkelijk werkt bij de kappersstoelen, manicuretafels, wenkbrauwbars en behandelruimtes.

Voor salons moet functionele verlichting over het algemeen het volgende omvatten:

  • Minimaal CRI 90, bij voorkeur CRI 95+ voor kleurbehandelingen, wenkbrauwen en nagels
  • 3500K tot 4000K voor de meeste werkzaamheden
  • 5000K bij haarkleurplekken voor een nauwkeurige weergave zoals bij daglicht

Een salon kan over het algemeen licht aanvoelen, maar toch slecht verlichte werkplekken hebben. Daarom is deze verlichtingslaag zo belangrijk.

Sfeerverlichting

Sfeerverlichting is de algemene gloed in de ruimte. Het bepaalt vooral de sfeer en uitstraling van het salon, meer dan de functionele kant.

In de meeste salons werkt sfeerverlichting van ongeveer 2700K tot 3000K het best, omdat dit warm, gastvrij en flatterend aanvoelt. Dimbare verlichting werkt bijzonder goed, omdat de sfeer erdoorheen de dag op een natuurlijke manier mee kan veranderen.

Accentverlichting

Accentverlichting zorgt voor diepte en voorkomt dat de salon er visueel vlak uitziet. Dit is de verlichting die in de salon wordt gebruikt voor accentwanden, winkeldisplays, schappen, spiegels, kunstwerken of opvallende plekken. Meestal is één accentpunt per zone al voldoende om de ruimte dieper en doordachter te laten aanvoelen.

Sfeerverlichting

image.png

Base & Boon, Diriyah

Hier wordt verlichting echt onderdeel van het ontwerp zelf, wat een leuke uitdaging is. Hanglampen, sculpturale armaturen, extra grote lampen en opvallende wandlampen vallen allemaal in deze categorie. De salons die in 2026 de sterkste Instagram-content zullen hebben, zetten veel meer in op decoratieve verlichting in plaats van elke armatuur volledig te verbergen.

Belangrijke specificaties voor salonverlichting

Uiteindelijk zijn er vier verlichtingsspecificaties waar salonhouders echt op moeten letten, omdat deze rechtstreeks van invloed zijn op de prestaties van de salon.

image.png

Base & Boon, Diriyah

CRI (Kleurweergave-index)

CRI meet hoe nauwkeurig verlichting kleuren weergeeft in vergelijking met natuurlijk daglicht.

  • CRI 80 = goedkope commerciële standaard
  • CRI 90 = het minimum voor een professionele salon
  • CRI 95+ = ideaal voor kleurkritisch werk, zoals haar, wenkbrauwen en nagels

Als de CRI niet duidelijk op het specificatieblad staat vermeld, is dat meestal een waarschuwingssignaal.

Kleurtemperatuur (kelvin)

Dit bepaalt of de verlichting warm, neutraal of koel aanvoelt.

  • 2700K tot 3000K = warme sfeerverlichting
  • 3500K tot 4000K = neutrale werkverlichting
  • 5000K+ = verlichting in daglichtstijl voor kleurwerk en fotoruimtes

Als er in één salon te veel verschillende kleurtemperaturen worden gecombineerd, voelt de ruimte vaak subtiel ‘niet helemaal goed’, zelfs als klanten niet precies kunnen zeggen waarom.

Lumen

Lumen zijn een maat voor helderheid, en salons hebben bij de werkplekken over het algemeen veel meer licht nodig dan winkels of kantoren.

Als richtlijn:

  • Manicureplekken: 700 tot 1.000 lumen
  • Haarwerkplekken: 600 tot 800 lumen
  • Plekken waar haar wordt gekleurd: meer dan 1000 lumen

Stralingshoek

De stralingshoek bepaalt hoe breed het licht zich verspreidt.

  • Smalle lichtbundels zijn het meest geschikt voor taakverlichting
  • Breedstralende lichtbundels zijn beter geschikt voor sfeerverlichting
  • Winkeldisplays komen vaak beter tot hun recht met asymmetrische lichtbundels.

Eerlijk gezegd zijn veel problemen met de verlichting in salons niet te wijten aan slechte armaturen. Het gaat om problemen met de stralingshoek. Zelfs een hoogwaardige lamp werkt niet goed als hij verkeerd is gericht, legde Mona ook uit: 

“Alleen focussen op hoe een ruimte eruitziet in plaats van op hoe die aanvoelt.” 

Voor ons moet design de algehele ervaring ondersteunen, waarbij we denken aan de flow, het comfort, de sfeer en de emoties die een klant tijdens zijn of haar bezoek ervaart, en niet alleen aan de esthetiek.”

3. Verlichting per servicegedeelte: de referentietabel

Zeg maar niet dat we niet ons uiterste best hebben gedaan, want de onderstaande tabel legt in feite alles uit over welke verlichting je in welke servicezone nodig hebt. De tabel koppelt elke gebruikelijke servicezone in een salon aan de juiste specificaties voor taakverlichting en sfeerverlichting, plus één bijzonder aandachtspunt. Gebruik deze tabel als het specificatieblad dat u aan uw zzp'er of ontwerper geeft.

ServiceruimteWerkverlichtingSfeerverlichtingBijzonder aandachtspunt
HaarstylingplekCRI 90+, 3500–4000K, 600–800 lumen ter hoogte van het gezicht3000K, dimbaarOp de spiegel gemonteerd of hangend boven de stoel; vermijd directe spots boven het hoofd
Plek voor haarkleuringCRI 95+, 5000K daglicht, meer dan 1000 lumen diffuus licht3000K, dimbaarGebalanceerd daglicht voor nauwkeurige kleurweergave; de klant moet kleuren kunnen zien zoals ze er buiten uitzien.
ManicureplekCRI 90+, 4000K, 700–1000 lumen op het oppervlak3000K, dimbaarWerkverlichting schuin gericht om te voorkomen dat de nagel in de schaduw komt te liggen; overweeg geïntegreerde bureaulampen
PedicurestoelCRI 80+, 3000K, 400–600 lumen bij de voetruimte2700K warm licht, dimbaarZachter dan manicureplekken; een sfeer die doet denken aan een spa; warme omgevingsverlichting is de dominante laag
Wenkbrauw- en wimperstudioCRI 95+, 5000K, meer dan 1000 lumen gericht3000K, dimbaarWerkverlichting van sterilisatieniveau; helder, met een kleurtemperatuur vergelijkbaar met daglicht; overweeg een ringlamp voor extra helderheid.
Receptie/wachtruimteGeschikt met een CRI van 80+, 2700K, sfeervol2700–3000K, dimbaarWarm, ontspannen sfeer; één decoratieve hanglamp staat centraal
WinkelwandCRI 90+ accentverlichting, 3000K, gerichte lichtbundel voor het product3000K, dimbaarAsymmetrische lichtbundel om het product zonder verblinding te verlichten; verlichting vanaf de voorkant van het schap
Behandelruimte (gezichtsbehandeling/spa)CRI 90+ dimbaar, 3000K voor behandelingen, 2200K voor ontspanningsfasen2200–2700K, volledig dimbaarTwee duidelijk verschillende lichtscenario's: helder licht voor behandelingen en zeer warm, gedimd licht voor ontspanning

 

Veelgestelde vragen

Wat is de beste verlichting voor een salon?

Werkverlichting met een CRI van 90 of hoger bij elke werkplek, warme sfeerverlichting van 3000K aan het plafond, overal dimbare circuits, accentverlichting op één blikvanger per zone en decoratieve armaturen die passen bij het beoogde design. Het budget voor de verlichting moet 10 tot 15% van de totale inrichtingskosten bedragen. Als je onder de 10% gaat, kost dat bijna altijd meer aan gemiste boekingen dan de besparing waard is.

Welke CRI moet de verlichting in een salon hebben?

Een CRI van 90 of hoger bij elke serviceplek is een absolute vereiste. Een CRI van 95 of hoger bij werkplekken voor haarkleuring en wenkbrauwverf, waar kleurweergave cruciaal is voor het resultaat van de behandeling. CRI 80 (de standaard bij goedkope commerciële armaturen) is alleen geschikt voor wachtruimtes, voetruimtes bij pedicures en algemene plafondverlichting, dus op plekken waar het werk niet daadwerkelijk onder die verlichting plaatsvindt.

Welke kleurtemperatuur is het meest geschikt voor kapsalons?

3000K voor sfeerverlichting aan het plafond. 3500 tot 4000K voor werkverlichting bij de meeste stylingplekken. 5000K daglicht, specifiek bij haarkleurplekken waar de klant de kleur moet zien zoals die er buiten uitziet. Houd de hele salon binnen één of twee groepen van kleurtemperaturen, zodat je het onrustige gevoel van gemengd licht voorkomt.

Hoe fel moet de verlichting in een salon zijn?

Manicureplekken: 700 tot 1.000 lumen op het werkoppervlak. Haarstylingplekken: 600 tot 800 lumen op gezichtshoogte. Haarkleurplekken: 1.000 lumen of meer, met diffuse verlichting om harde schaduwen te voorkomen. Algemene sfeerverlichting: 300 tot 500 lumen per vierkante meter. Receptie- en wachtruimtes: gedimd, sfeervol, dimbaar, geen specifieke lumenwaarde vereist, alleen comfortabel licht.

Wat mag de verlichting voor een salon kosten?

Budgetniveau: in totaal $ 1.000 tot $ 3.000 voor een kleine salon. Middenklasse: $ 3.000 tot $ 8.000 voor een salon van 1.000 vierkante voet. Premium: $ 8.000 tot $ 25.000 of meer voor een luxe salon met aangepaste verlichtingsarmaturen. De verlichting moet ongeveer 10 tot 15% van de totale inrichtingskosten uitmaken. Minder dan 10% uitgeven is de meest voorkomende vorm van schijn-zuinigheid bij het inrichten van een salon.

image.png

Krabsalade, Londen

Een salon creëren waarin klanten graag op de foto willen

Verlichting is het onderdeel van de inrichting van een salon met het hoogste rendement. Zorg dat de vier lagen kloppen, zorg dat de vier specificaties kloppen, bouw volgens de tabel voor de servicezone, en bijna elke andere ontwerpkeuze gaat beter werken dan op zichzelf. Sla dit over, en hoeveel je ook aan meubilair uitgeeft, je haalt het resultaat niet meer binnen.

Voor de principes, veelgemaakte fouten, budgetniveaus en het 5-stappenplan dat deze verlichtingsgids in context plaatst, raadpleeg het volledige playbook voor saloninrichting. 

De beste salons zorgen ervoor dat de verlichting natuurlijk aanvoelt, zelfs als het systeem zelf achter de schermen zeer gelaagd en technisch is.

👉 Ben je van plan een salon in te richten of je huidige ruimte op te frissen? Fresha biedt schoonheids- en wellnessbedrijven de tools om slimmer te werken, sneller te groeien en vanaf de eerste dag onvergetelijke klantervaringen te creëren. Ontdek Fresha voor bedrijven vandaag nog.

#

TRENDS EN INSPIRATIE

Verwante artikelen

image.png

Hoe je je wimper- en wenkbrauwservices prijst: een gids voor saloneigenaren

door Iasmina Ionescu op 28 juli 2026

De wereldwijde markt voor wimperverlengingen had in 2022 een waarde van $ 1,61 miljard en zal naar verwachting tegen 2030 $ 3,09 miljard bereiken, met een samengesteld jaarlijks groeipercentage van 8,6%, aldus Grand View Research. Wenkbrauwlaminatie was vijf jaar geleden nauwelijks een gangbare service, maar leidt nu tot wachtlijsten in grote Amerikaanse steden. De vraag is nog nooit zo groot geweest, dus als je leert hoe je daarop afgestemde prijzen kunt bepalen, leg je een goede basis voor succes.

a60480d0-10d4-40a8-b6aa-a1f6ff1bfded-FruittiiLondon-GB-England-London-Deptford-Fresha.png

Waarom u keratinebehandelingen aan het menu van uw salon zou moeten toevoegen

door Iasmina Ionescu op 20 juli 2026

Laten we het hebben over een van de meest betrouwbare bronnen van inkomsten in de haarbranche: keratinebehandelingen. De businesscase is echt heel eenvoudig: een keratinebehandeling duurt twee tot drie uur, en uit onze gegevens bij Fresha blijkt dat behandelingen meestal tussen de $ 150 en $ 600 kosten, afhankelijk van de haarlengte en je markt (prijzen zijn gebaseerd op Fresha en het jaarlijkse prijsonderzoek van Salon Today). Vergelijk dat eens met een standaard föhnbeurt, die $ 45 tot $ 65 kost. 

image.png

Schoonheidstrends: Hoe voeg je Russische manicure toe aan je salon?

door Iasmina Ionescu op 3 juli 2026

De Russische manicure is momenteel een van de grootste trends op het gebied van nagelverzorging. Dit heb je nodig om het aan je salon toe te voegen: apparatuur, training, prijzen en marketingtips

De beste software voor salons en spa's
Geef je bedrijf een boost met het beste boekingsplatform ter wereld voor salons en spa's. Door onafhankelijke professionals verkozen tot de beste.
Meer informatie
Bedrijfssoftwareagenda
Fresha
Download de app

Over Fresha

Carrières

Hulp en ondersteuning

Blog

Sitemap

Voor bedrijven

Voor partners

Kosten

Functies

Planning

Verkooppunt (POS)

Betalingen

Kapitaal

Fresha Connect

Onlinereputatie

AI-receptionist

Website

Ondersteuning

Status

Juridisch

Privacybeleid

Servicevoorwaarden

Gebruiksvoorwaarden

Vind ons op sociale media

Facebook
Linkedin
Instagram

© 2026 Fresha.com SV Ltd